
Prema najnovijim podacima, svaka sedma osoba na svetu imala je lajmsku bolest u nekom trenutku života
Pored lepšeg vremena i prvih sunčanih dana, proleće nam iz godine u godine sve više donosi i ne tako lepe pojave. Na prvom mestu, tu mislimo na krpelje koji su brojčano konstantno u porastu. Jedan od glavnih razloga za to je globalno zagrevanje – više prosečne temperature i veća vlažnost vazduha, koje pogoduju krpeljima, uslovile su da se oni pojave čak i na mestima na kojima im je ranije bilo nemoguće da prežive, poput Kanade i Rusije.
Nažalost, više krpelja automatski znači i više slučajeva opasne lajmske bolesti, koju ovi insekti prenose. Šta više, najnoviji podaci brojnih centara za kontrolu i prevenciju bolesti pokazuju da je svaka sedma osoba na svetu imala lajmsku bolest u nekom trenutku života, što je gotovo 15 odsto populacije.
Pored ljudi koji mnogo vremena provode u prirodi, poput kampera i planinara, ujedima su najpodložnija deca i kućni ljubimci, budući da se krpelji nalaze i u parkovima i na svim zelenim površinama u gradu. Ono što je opasno je i činjenica da je ujed krpelja možda i najteže uočiti, jer ne izaziva svrab, bol i trenutnu iritaciju kože. Jednom kada ti simptomi krenu, situacija već može da se zakomplikuje, pogotovo ako je u pitanju krpelj koji prenosi lajmsku bolest.
Najbitnija je prevencija
Kod zaštite od krpelja, naročito tokom sezone krpelja, najvažnije je sprečiti da se uopšte i zakače za kožu. Kada boravite duže u prirodi, nosite pantalone sa dugim nogavicama i zatvorenu obuću, a čak je poželjno i nogavice „upasati“ u čarape, ukoliko baš ne možete da izbegnete prolazak kroz duboku travu.
Repelente je neophodno naneti na sve otkrivene delove tela Foto: Shutterstock
Mogu biti od koristi i repelenti protiv insekata koji štite nekoliko sati – dostupni su u obliku spreja. Ove repelente je neophodno naneti na sve otkrivene delove tela.