Postoji 140 vrsta šljiva, a sve su bogate ugljenim hidratima, imaju nizak nivo masnoća i kalorija, pune su vitamina A, C i E, kalcijuma, magnezijuma, vlakana i kalijuma.
Štite vaše srce
Jedna svježa šljiva u prosjeku sadrži 113 mg kalijuma, minerala koji pomaže pri kontroli visokog krvnog pritiska i smanjuje rizik od moždanog udara. Ako vam to nije već dovoljno, crvenkasto-plavi pigment u nekim vrstama šljiva, koji se zove antocijanin, može zaštititi od raka tako što čisti štetne slobodne radikale u organizmu, prenosi “Wall“.
Pomažu pri probavi
Suhe šljive su kao stvorene da pomažu crijevima da rade svoj posao. Zalihu suhih šljiva možete pripremiti vrlo jednostavno: Potopite suhe šljive u sveže prokuhanu vodu, ohladite i spremite u zatvorenu posudu u frižider.
Smanjuju nivo šećera u krvi
Šljive imaju nizak glikemijski indeks, što znači da vam mogu pomoći u kontroli regulisanja nivoa šećera u krvi i smanjiti rizik od tipa 2 dijabetesa.
Pomažu kostima
100 grama suvih šljiva dnevno (oko 10 šljiva) povećava gustoću kostiju u kičmi i podlaktici.
Poboljšavaju pamćenje
Samo tri do četiri suhe šljive dnevno mogu da pomognu u neutralizaciji ćelije štetnih slobodnih radikala koji negativno utiču na pamćenje.
Pomažu očima
Šljive su posebno korisne za zdravlje vaših očiju. Fitonutrijenti koji se nalaze u šljivama mogu da pomognu u smanjenju rizika od bolesti oka.
Izvor: wall