Trnina raste po pašnjacima, sunčanim brežuljcima, rubovma šuma ili kao živa ograda.Visoki grm, raširenih trnovitih grana, pun je bijelih cvjetića ugodnog mirisa, koji obeharaju u martu i u aprilu.Plod je okrugao, tamnoplav, koštunjav, promjera oko 1 cm.Ima trpak i kiseo okus, pa se zato jede tek nakon mraza.U plodu i kori ima tanina i gorkih tvari, u stabljici i lišću ima kalija, kalcija i flavonskih heteroida, a u plodu ima pektina, jabučne i cijanovodične kiseline, kao i vitamina C.Bere se u doba cvjetanja, od marta do aprila, plod u jesen, kad ga je mraz omrazio, a korjen u proljeće i jesen.Uzima se za jačanje krvi, osobito u slučaju kožnih bolesti, za bolesti pluća i dišnih organa,protiv žutice i dizenterije, kao i kod bolova u želucu i probavnim organima
- Protiv osipa kod djece se daje 1 šolja tog čaja dnevno, tako da se količina razdjeli na četiri dijela.Protv pretjeranog debljanja:
- 6 gr. cvijeta trnine,
- 6 gr. cvijeta preslice (Equsetum arvense).Prouha se 5 minuta u ½ l vode. Piju se dnevno 2-3 šolje u toku mjesec dana. Protiv pretjeranog debljanja II:
- 1 supena kašika meda, zakuha se sa 2,5 dl vode, pa se prelije preko:
- 5 gr. cvijeta trnine,
- 5 gr. ruzmarina ( Rosmarinus officinalis)
- 5 gr. krkavine ( Rhamnus frangula),
- 5 gr kadulje (Salvia officinalis),
- 2 gr. pelina (Artemisia absinthium),
- zatim se ostavi da stoji poklopljeno 25 minuta i procijedi.
- Piju se 1-2 šolje dnevno u toku mjesec dana.Bobe kuhane u crnom vinu liječe od dizenterije, a ako se namoče u vino ili konjak i ostave da stoji 10 dana, liječe bolesti bubrega i mokraćnih organa.Protiv žutice se uzme 5 gr. stucane unutarnje kore korijena ili 50 gr. svježe, kuha u 2,5 dl bijelog vina, dok ne ukuha za trećinu.
- To se podijeli na tri dijela i pije prije obroka ujutro, u podne i navečer.Prašak od samljevenih suhih cvjetova uklanja bolove oko srca i pritisak oko jetre. Uzima se, na vrhu noža ujutro i navečer, pola sata prije jela. Latinski naziv: Prunus spinosa